výlety za krásami krkonoš se startem v Peci

Sv. Vavřinec – Pec aut.nádr. – Janské Lázně – Černá hora – Kolínská bouda – Javorka – Sv. Vavřinec
Využijte toho, že je i v dnešní situaci v provozu kabinková lanovka na Černou horu v Janských Lázních!
Jak se k ní ze Svatého Vavřince dostaneme? Sv. Vavřinec je pouhých 200 metrů od autobusového nádraží. Každý den dopoledne jede do Janských Lázní několik přímých autobusových linek. Za 30 minut vystoupíme u lanovky.
Lanovka na Černou horu jezdí každý den od 8:30 do 16 hodin. Ušetří nám cestou nahoru více než 550 výškových metrů namáhavého stoupání.
Dále vede cesta téměř výhradně z kopce a po rovině. V polovině cesty se zastavíme u Kolínské boudy s otevřeným okénkem. 
Dále pokračujeme přes Slatinnou stráň a Javorku po žluté nebo po Kladenské cestě dolů do Pece až ke Svatému Vavřinci. 
Pozor! Pokud byste chtěli cestu absolvovat opačným směrem, jízdenky na lanovku je možné koupit pouze v dolní stanici! Doporučujeme si dále s ohledem na počasí před cestou telefonicky ověřit, zda je lanovka aktuálně v provozu.
Náročnost: nízká, převážně z kopce, celková vzdálenost (mimo bus a lanovku) cca 7 km

 

Sv. Vavřinec – Pec aut. nádr. – Temný důl – Krausovy boudy – Nad Modrými kameny – Velké Pardubické boudy – Kolínská bouda – Pražská bouda – Ski areál Pec – Sv. Vavřinec
Chcete vyzkoušet nějakou méně tradiční turistickou trasu ve Východních Krkonoších? Trasu, kde určitě potkáte méně lidí, než je tomu na těch nejznámějších místech? Máme pro Vás tip! Každý v Krkonoších zná Černou horu, ale my Vás dnes seznámíme s jejím protějškem, se Světlou horou!
Sv. Vavřinec je pouhých 200 metrů od autobusového nádraží. Autobusů jezdí každé dopoledne směrem na Horní Maršov několik. Po pouhých 12-ti minutách vystoupíme na zastávce Horní Maršov,Temný Důl,Veselý výlet.
Dáme se doprava, přejdeme most přes řeku Úpu a začneme stoupat lesem podél potoka s názvem Honzův ručej. 
Okolo Pražačky a Krausových Bud dojdeme až Nad Modré kameny. Budeme pokračovat okolo Velkých Pardubických bud až dolů na Kolínskou boudu, kde využijeme otevřené okénko k občerstvení. 
Dále nás trasa povede okolo Pražské boudy dolů přes Ski areál Pec až do Svatého Vavřince. 
Náročnost: vyšší, stoupání přes 600 výškových metrů, celková vzdálenost (mimo bus) cca 12 km

 

Sv. Vavřinec – Obří důl a zpět
Jaká je nejkrásnější lehká vycházka v Peci pod Sněžkou? Ta, která vede do samého srdce Krkonoš, do Obřího dolu! Je vhodná i pro rodiny s kočárky.
Vydáme se od Svatého Vavřince směrem na sever, k lanovce na Sněžku. 
Nemusíme jít po silnici, ale nad parkovištěm U Kapličky (poté, kdy mineme bobovou dráhu) odbočíme mírně doleva a půjdeme dalších pár set metrů po klidné cestě, která vede souběžně s hlavní silnicí, se kterou se spojuje zase až u dolní stanice lanovky na Sněžku. 
Projdeme pod lanovkou a půjdeme dál směrem do Obřího dolu. Po chvíli se před námi otevře pohled na Studniční horu - nejkrásnější horu Krkonoš. 
Můžeme využít občerstvení z okénka Boudy V Obřím dolu nebo Boudy Pod Sněžkou, která je na samém volně přístupném konci Obřího dolu a odkud můžeme pozorovat vrchol Sněžky. 
Náročnost: nízká, celková vzdálenost cca 7 km. Pokud si ale chceme cestu ztížit a ozvláštnit, můžeme ji spojit s návštěvou dalšího z nejkrásnějších míst ve Východních Krkonoších, Modrého dolu. Stačí, když na zpáteční cestě od Boudy Pod Sněžkou odbočíme ještě před Boudou v Obřím Dole doprava, přejdeme potůček a začneme stoupat po schodech do kopce. Cesta nás přivede do Modrého dolu, údolí pod Studniční horou. Všude kolem je krásné ticho a klid. Dolů do Pece se potom vrátíme po cestě okolo chaty Milíře.

 

Sv. Vavřinec – dolní st. lanovky na Sněžku – Růžová hora – Růžohorky – variantně Pecka – Bouda Jana – pod lanovkou na Portášky – Sv. Vavřinec
Využijte toho, že je i v dnešní situaci v provozu kabinková lanovka na Sněžku! Nemusíme jet až na vrchol. Vystoupíme na mezistanici na Růžové hoře a odtud se vrátíme zpět dolů do Pece. 
Můžeme přitom zvolit tři varianty, podle toho jak strmou a dlouhou cestu chceme absolvovat. Při každé z nich využijeme občerstvení z okénka horské boudy Růžohorky, kterou můžeme doporučit. 
Nejkratší cesta z Růžohorek dolů do Pece vede přímo dolů po zelené. Měří cca 3 km a může být v zimě dost strmá a kluzká. 
Delší trasa vede přes rozcestí Nad Portášovými Boudami a Šraml a měří necelých 5 km. 
Nejdelší trasa potom vede okolo Herní krajiny Pecka a horní stanice lanovky na Portášky k Boudě Jana, kde se stáčí doprava a vede pod lanovkou na Portášky po vrstevnici (se závěrečným klesáním) směrem se Svatému Vavřinci. Měří cca 8 km. 
Náročnost: nízká, z kopce a po rovině, celková vzdálenost cca 5 km (7 km, 10 km)

 

Sv. Vavřinec – Pec aut. nádr. – Pomezní bouda (Horní Malá Úpa) – Jelenka – Sněžka – varianta Růžová hora – Sv. Vavřinec  
Chcete zkusit zdolat Sněžku po svých? Nejsnazší cesta vede z Horní Malé Úpy!
Jak se do ní ze Svatého Vavřince dostaneme? Sv. Vavřinec je pouhých 200 metrů od autobusového nádraží. Každou sobotu a neděli ráno jedou z Pece do Horní Malé Úpy dva přímé autobusy. Za půl hodiny jsme na hřebenech (tím ušetříme nejméně 300 výškových metrů) a můžeme odtud vyrazit směr Sněžka! Jdeme buď po hřebenovce nebo po žluté zásobovací cestě.
V polovině trasy se zastavíme na občerstvení z okénka u boudy Jelenka. 
Pak se rozhodneme, jestli chceme opravdu dojít až na vrchol Sněžky, nebo zvolíme ústupovou variantu přes Travers na Růžovou horu. 
Při další cestě na Sněžku pokračujeme přes Svorovou horu a Obří hřeben a užíváme si krásných pohledů na polskou stranu Krkonoš. 
Pro pohodlnou cestu zpět do Pece použijeme kabinkovou lanovku, která aktuálně pořád jezdí. Pojedeme ze Sněžky přes mezistanici na Růžové hoře, nebo si můžeme samozřejmě cestu prodloužit a dojít ze Sněžky či Růžové hory dolů do Pece po svých.
Pozor! Doporučujeme si s ohledem na aktuální počasí před cestou telefonicky ověřit, zda je lanovka v provozu. Občas si silný vítr vynutí zastavení provozu lanovky. Dále doporučujeme zvážit Vaše síly. Jedná se o náročnější terén, kde Vás může zaskočit náhlá změna počasí.
Náročnost: vysoká, velké převýšení, celková vzdálenost (mimo bus a lanovku) cca 8 km

 

Sv. Vavřinec – dolní st. lanovky na Sněžku – Sněžka – Slezský dům – Luční bouda – Výrovka – Sv. Vavřinec
Jaká je nejkrásnější hřebenová túra ve východních Krkonoších? Jednoznačně přes Sněžku, Bílou louku a Modré sedlo. 
Využijeme toho, že je i v dnešní situaci v provozu kabinková lanovka na naši nejvyšší horu! Ušetříme tím mnoho set výškových metrů. Cestou v lanovce si vychutnáme pohledy na Obří důl, Studniční horu a Krakonošovu zahrádku. 
Ze Sněžky sestupujeme opatrně podél řetězů směrem ke Slezskému domu. Slezský dům na polské straně Krkonoš je aktuálně otevřený a umožňuje nakoupit si občerstvení z okénka. Bez problémů akceptuje platby kartou. 
Po přechodu Bílé louky navštívíme výdejní okénko největší ikony mezi boudami našich Krkonoš. Luční bouda poskytuje své služby návštěvníkům od nepaměti. 
Po občerstvení na Luční boudě začneme stoupat do Modrého sedla mezi Luční a Studniční horou. Památník obětem hor nám připomene dočasnost našich pozemských putování a po sestupu z Modrého sedla se zastavíme na posledním klasickém občerstvení na boudě Výrovka. 
Následuje dlouhý sestup do Pece, kde dojdeme až přímo ke Svatému Vavřinci. 
Pozor! Doporučujeme si před cestou telefonicky ověřit, zda je lanovka kvůli počasí v provozu. Dále doporučujeme zvážit Vaše síly při sestupu po řetězech na Slezský dům. Jedná se o náročnější terén, který může být kluzký a nebezpečný a kde Vás může zaskočit náhlá změna počasí.
Náročnost: vysoká, velké převýšení, celková vzdálenost (mimo lanovku) cca 12 km

 

Sv. Vavřinec – Richtrovy boudy – Výrovka – Bufet Na Rozcestí – Lyžařská bouda – Lesní Bouda – Ski areál Pec – Sv. Vavřinec
Horská vycházka s největším množstvím občerstvovacích restauračních okének? Máme pro Vás tip!
Když chceme ulevit svému svědomí, musíme ze sebe nejdřív nějaké kalorie vydat. Pustíme se proto od Svatého Vavřince po Horní ulici pěkně svižně nahoru do kopce přes Velkou Pláň a Richtrovy Boudy na klasickou horskou boudu Výrovka. Zde navštívíme první občerstvovací okénko. 
Další zastávkou je legendární Bufet Na Rozcestí, který leží na rozcestí pěti hřebenových cest mezi Pecí, Špindlem a Strážným. 
Dále vyrazíme přes Liščí horu (s krásnými pohledy na Pec, Studniční horu a Sněžku) a poté začneme klesat, protože zbytek cesty už je pouze dolů z kopce. Po cestě se můžeme zastavit nejdříve na Lyžařské boudě nebo o několik set metrů níž na Lesní boudě. Obě opět nabízejí občerstvení z okénka, takže můžeme doplnit chybějící energii. 
U Lesní boudy pak odbočíme doleva a po Voreithově cestě sklesáme přes Ski areál dolů do Pece až ke Svatému Vavřinci. 
Náročnost: střední, celková vzdálenost cca 14 km

 

Sv. Vavřinec – Velká Pláň – Zelený důl – Jelení louky a zpět
Máme pro Vás návrh na krátkou vycházku v Peci s příjemným zakončením! 
Ze Svatého Vavřince se vydáme Horní ulicí nahoru směrem na Výrovku. 
Ještě v Peci na Velké Pláni odbočíme vlevo směrem do Zeleného dolu.
Když budeme procházet Zeleným dolem podél Zeleného potoka, dojdeme do tichého malebného údolí s poetickým názvem "Jelení louky". Horská chata stejného názvu, ležící ve výšce 986 mnm, nabízí občerstvení z okénka, které můžeme určitě doporučit.
Náročnost: nízká, celková vzdálenost cca 6 km

 

Sv. Vavřinec – Javoří Mlýn a zpět. 
Máme pro Vás návrh na nejkratší a nejlehčí procházku v Peci. Je vhodná i pro rodiny s kočárky.
Začínáme cca 100 metrů pod Svatým Vavřincem, kde přejdeme most přes Zelený potok u restaurace Corso a za ním se dáme doleva.
Cesta vede pořád rovně, po kvalitní asfaltové cestě, s mírným klesáním.
Po cestě si prohlížíme údolí řeky Úpy.
Trasa končí u Javořího Mlýna nad Javořím potokem. 
Před cílem si můžeme prohlédnout malou kapličku.
Náročnost: nízká, celková vzdálenost cca 4 km

 

Sv. Vavřinec – Pec aut. nádr. – Spálený Mlýn – Bouda Jana – Sv. Vavřinec
Sháníte tip na příjemnou nenáročnou vycházku v okolí Pece pod Sněžkou? Máme pro Vás takovou, při které použijeme autobus a zpátky se vrátíme po vlastních. Na cestu si pro jistotu vezmeme vlastní občerstvení. 
Sv. Vavřinec je pouhých 200 metrů od autobusového nádraží. Každou sobotu a neděli ráno jednou z Pece dva přímé autobusy směrem do Horní Malé Úpy. Po patnácti minutách vystoupíme na zastávce Dolní Malá Úpa, Spálený Mlýn a můžeme odtud vyrazit zpět. 
Na začátku pomalu stoupáme po cestě směrem na Janovy Boudy. U Boudy Jana se cesta narovná a dál pokračujeme po vrstevnici. 
Projdeme pod lanovou dráhou lanovky na Portášky a pokračujeme po vrstevnici nad Velkou Úpou, až začne cesta v závěru klesat dolů a vyjdeme v centru Pece kousek od Svatého Vavřince. 
Náročnost: nízká, celková vzdálenost (mimo bus) cca 7 km

 

Sv. Vavřinec – Ski areál Pec – Javorka – Kolínská bouda – Bouda Mír – Lesní bouda – Ski areál Pec – Sv. Vavřinec
Znáte cestu, při které obejdete po vlastních téměř celý Ski areál v Peci pod Sněžkou? Po cestě se zastavíme na dvou občerstveních a určitě tedy nebudeme strádat.
Začneme tak, že ze Svatého Vavřince po lyžařské cestě na břehu Zeleného potoka dojdeme do skiareálu pod Javorem. Když se díváme nahoru na Javor, asi 100 metrů od nástupní stanice vleku na levém okraji lesa začíná tzv. Kladenská cesta. 
Tou začneme stoupat přes Javorku, Veberovy boudy a Slatinnou stráň až na Kolínskou boudu, kde zaslouženě využijeme služeb občerstvovacího okénka. 
Odtud budeme pokračovat už po rovině přes Pražskou boudu a Boudu Mír až na Lesní boudu. Zde se opět zastavíme na občerstvení. 
Dál už budeme pouze klesat. U Lesní boudy odbočíme doprava a po Voreithově cestě sestoupíme přes Ski areál dolů do Pece až ke Svatému Vavřinci. 
Náročnost: střední, celková vzdálenost cca 11 km
 

Poptat e-mailem ubytování v Aparthotelu Svatý Vavřinec nebo na telefonu: +420 770 122 121

Copyright © 2021 Kubík Sněžka s.r.o. | Design: RedType | Code: VMD-software | Informace o zpracování osobních údajů